Rize Çay Paketleme Fabrikası

Dünyanın en büyük çay paketleme fabrikası

"Dünyanın en modern, en çevreci, en kapsamlı, en akıllı, en otomasyonu yüksek çay paketleme fabrikası"

45.000 m2 İnşaat alanına sahip olan projede kullanılacak olan özel diyafram perde sisteminin yanı sıra temelde fore kazıkların yapılacağı, 0,00 kotundan +40,80 yüksekliğinde yapılacak olan Paketleme fabrikasının iç dizaynı ve özel güneş panelleri ve iklimlendirme sistemi ile Türkiye'nin en büyük paketleme fabrikası olacaktır.

Paketleme fabrikasının özellikleri

Çevreci özelliklerde tasarlanan fabrikada güneş enerjisinden yararlanmak için çatı kaplama malzemesi olarak fotovoltaik güneş panelleri tercih ediliyor. Borularla binaya taşınacak deniz suyu ile binanın iklimlendirmesi yapılacak. Binanın çatısından toplanan yağmur suyu sulama ve temizlik işlerinde kullanılarak su israfının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Gün ışığından mümkün olduğunca fazla faydalanılması için imalat kısımlarının cephe duvarları cam olacak. Fabrika binasında tüm zemin kaplamaları, duvar elemanları ve tavanlar gıda üretiminde hijyen koşulları sağlayacak ve en az bakım gerektirecek şekilde tasarlanıyor.

Yarı mamul çay el değmeden, insan faktörü büyük oranda devreden çıkarılarak tam otomasyon şeklinde mamul hale getirilerek robotik sistemle depoya konulacak. Çaylar, özelliklerine göre elektronik sistemle sınıflandırılarak depolanacak. Yarı mamul çaya karışabilecek yabancı maddeler, çeşitli eleme metotlarıyla bertaraf edilecek ve harmanlama siloları vasıtasıyla mamul çayda standardizasyon sağlanacak.

Kuru çayın fabrikadan araçlara yüklenmesinde de robotik sistem kullanılarak, zaman kaybının önüne geçilmesine çalışılacak. 

Toplam kapalı alanı 40 bin 859 metrekarede olan paketleme fabrikası, bodrumla 5 kat olarak inşa ediliyor.

TAMAMLANMA DURUMU

Devam Eden Projeler

PROJE ADI

Rize Çay Paketleme Fabrikası

PROJE TÜRÜ

Endüstriyel

PROJE YERİ

Rize

PROJE YILI

2014

PROJE YILI

2014

İDARE

Çaykur Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR Satınalma Dairesi Başkanlığı)

İNŞAAT ALANI

45.000 m²

İŞ BEDELİ (TL)

125.974.862,79 TL

İŞ BEDELİ ($)

58.058.283,16 $